De impact van maatschappelijke diensttijd op Pieter: ‘jezelf op een andere manier ontwikkelen’
27 juli 2026
Hij had van tevoren niet kunnen bedenken dat het zoveel impact zou hebben. Pieter Neerhof deed een Maatschappelijke Diensttijd bij defensie en was onder de indruk van alles wat bij deze MDT Missie kwam kijken.
‘Iets willen doen’. Het was de wens van Pieter in een periode waarin hij veel thuis was en voor zijn zieke moeder zorgde. Dat het iets werd waarin hij zijn sociale kant kwijt kon, is niet verwonderlijk. Al van jongs af aan deed Pieter klusjes voor cliënten van zijn moeder in de zorg, zoals de hond uitlaten en de stoep aanvegen. Op zijn zestiende werd hij jeugdtrainer bij de voetbalclub. “Ik heb van huis uit meegekregen dat je altijd voor anderen klaar moet staan. Voor mij is zingeving belangrijk.”
Jezelf op een andere manier ontwikkelen
Omdat hij naast sociaal ook sportief is – hij studeerde en voetbalde drie jaar in de VS – trok MDT Missie hem aan. Dit project is een samenwerking tussen het Ministerie van Defensie, Stichting TijdVoorActie en Young Experience. “Ik kende iemand die erbij betrokken was en juist de combinatie van het fysieke en sociale sprak me aan. Hoewel ik wil benadrukken dat het conditioneel gezien voor iedereen geschikt is. De uitdagingen zitten ‘m in andere dingen, zoals volhouden en op elkaar aangewezen zijn binnen een groep. Dat laatste vond ik zelf wel indrukwekkend. Je ontwikkelt jezelf op een andere manier. Het leuke is ook dat je de kwaliteiten die je opdoet tijdens de bivak weer kunt gebruiken in de sociale missie die je daarna doet.” In Pieters geval koos hij ervoor om zich in te zetten in de zorg.
Pieters wens
Mede dankzij zijn moeder heeft Pieter namelijk hart voor ouderen. Zo kan hij midden in een gesprek opspringen omdat hij ziet dat een oudere vrouw in een rolstoel wat hulp kan gebruiken. Hij denkt er niet over na; hij doet het gewoon. Zijn wens is dan ook een samenleving waarin mensen meer voor elkaar zorgen. “Ik heb de afgelopen twee jaar gezien hoe belangrijk het is als mensen er voor je zijn. Mijn moeder was ernstig ziek en de hele buurt stond voor ons gezin klaar. Het was haar beloning voor een sociaal leven: een groot, liefdevol netwerk waar je op terug kunt vallen. Zelf was ze ook haar hele leven actief geweest als vrijwilliger.”
Maatschappelijke impact
Dat ook veel jongeren ‘iets’ willen doen voor de samenleving, ziet Pieter wel. “Het is alleen lastig om jongeren zover te krijgen daadwerkelijk wat te gaan doen. Zowel het woord ‘vrijwillig’ als ‘werk’ vinden ze niet zo interessant klinken. Maar maatschappelijke impact wel en dat is natuurlijk gewoon wat het is. Je maakt impact. Als je alleen al kijkt naar MDT Missie zie hoe indrukwekkend het is: alle jongeren bij elkaar hebben dit jaar al 100.000 uur aan maatschappelijke impact geleverd. Ik kan een maatschappelijke diensttijd en met name MDT Missie heel erg aanraden. Je leert jezelf op een andere manier kennen, komt uit je comfortzone en krijgt hierin supergoede begeleiding. Bij elke stap is er een coach die met je meedenkt en je motiveert het beste uit jezelf te halen. Dat vond ik echt heel fijn.” Zelf zal Pieter net als zijn moeder nooit stoppen met iets voor de samenleving en anderen betekenen. “Het is een oneindig iets; je kunt het je hele leven blijven doen.”
Meer informatie
Maatschappelijke Diensttijd (MDT) is een uniek programma voor jongeren tussen de 12 en 30 jaar oud, waarbij ze vrijwilligerswerk doen bij sportorganisaties. Ga naar Maatschappelijke Diensttijd Sport voor meer informatie.