Foto Breedtesportstrategie Sportaccommodatie 2 760

Vragen en antwoorden Energiecoachregeling

De energiecoachregeling koppelt verenigingen aan een energiecoach. Samen met de club gaat de energiecoach aan de slag met een energielabelscan en een concreet plan om te verduurzamen. 

Op deze pagina vind je antwoorden op de meest gestelde vragen over de regeling. Bijvoorbeeld over wat er van bonden wordt verwacht, hoe het uitnodigingsproces werkt en hoe clubs kunnen deelnemen.

Staat het antwoord op jouw vraag er niet tussen? Neem dan contact via energiecoachregeling@nocnsf.nl. 

Meer over de Energiecoachregeling

Vragen en antwoorden

Wat wordt er verwacht van de bonden?

Sportbonden spelen een belangrijke rol in het stimuleren van verduurzaming bij sportclubs. We vragen bonden om hun clubs actief te informeren over de mogelijkheden om hiermee aan de slag te gaan, waaronder de energiecoachregeling. Gebruik hiervoor de standaardteksten

Daarnaast vragen we bonden om een geactualiseerde lijst van aangesloten verenigingen, met adresgegevens aan te leveren. Het gaat in elk geval om postcode en huisnummer. Deze lijst wordt, net als bij de BOSA-regeling, gebruikt om richting VWS te verantwoorden dat we alleen clubs uitnodigen die (via de bond) aangesloten zijn bij NOC*NSF. De lijst wordt ook gebruikt om te controleren of de juiste accommodaties uitgenodigd worden.

De lijst kan aangeleverd worden bij Wikke Tuinhout.

Vanaf wanneer is de energiecoachregeling open?

De regeling is inmiddels gestart. De eerste sportclubs zijn uitgenodigd om deel te nemen.

Vanaf 20 april kunnen alle clubs zich aanmelden voor de energiecoachregeling. Ook als zij geen uitnodiging hebben ontvangen.

Waarin verschilt de energiecoachregeling met de vorige?

Deze energiecoachregeling verschilt op een aantal belangrijke punten van de vorige regeling.

De regeling richt zich vooral op sportclubs met accommodatie met een laag energielabel (E, F of G). Deze clubs hebben vaak de grootste verduurzamingsopgave. Alle clubs kunnen zich aanmelden voor de energiecoach. Clubs met de meeste potentie om te verduurzamen, worden als eerste gekoppeld.

Daarnaast benaderen we clubs gericht. Op basis van een indicatief energielabel nodigen we steeds de verenigingen uit die het minst hebben verduurzaamd. Zo zorgen we dat clubs die zich aanmelden ook snel geholpen worden.

Het advies van de energiecoach bevat een routekaart om het energielabel van de club te verbeteren. Hierbij wordt ook rekening gehouden met energielasten, daadwerkelijk energieverbruik, terugverdientijd en veranderende regelgeving rondom het bepalen van energie labels.

Tot slot informeert de energiecoach clubs actief over relevante subsidies en mogelijkheden om te verduurzamen. Ook is er een online tool beschikbaar die advies geeft over de gevolgen van het afbouwen van de salderingsregeling.

Hoe wordt het indicatieve energielabel bepaald?

We brengen het indicatieve label in drie stappen tot stand:

1.      voor welke adressen er een energielabel is afgegeven en in welk jaar

2.      alle eerdere energiescans die uitgevoerd zijn in eerdere regelingen worden ingevoerd op SportNLGroen.

3.      tot slot worden bij accommodaties waar nog geen gegevens van zijn gebouwkenmerken toegevoegd zoals het bouwjaar en het aantal vierkante meters en op basis daarvan wordt een inschatting gemaakt van het energielabel.

Dit geeft een beeld van de situatie per sportlocatie. Dit is niet waterdicht, maar biedt wel de mogelijkheid om de regeling zoveel mogelijk aan te bieden aan verenigingen die nog niet zover zijn in het verduurzamen van de accommodatie.

Deze lijst wordt stap voor stap verfijnd en moet begin februari uiterlijk gereed zijn en wordt dan ook met bonden gedeeld.

Aan welke criteria moeten verenigingen nog meer voldoen?

Verenigingen moeten aan dezelfde criteria voldoen als voor de BOSA-regeling: de vereniging moet aangesloten zijn bij een bond die lid is van NOC*NSF. We proberen voor zo mogelijk de lijsten die opgesteld zijn voor de BOSA -regeling 2025 te gebruiken. Eventuele mutaties daarop zijn belangrijk om door te geven. Anders kunnen we verenigingen niet uitnodigen.

Kunnen verenigingen die eerder een energiescan hebben uitgevoerd weer uitgenodigd worden?

Bij de eerste 500 verenigingen die we uitnodigen zullen geen verenigingen zitten die eerder meegedaan hebben de subsidieregeling voor de energiecoaches. We onderzoeken nu of er voldoende meerwaarde zit in het uitvoeren van een nieuw traject. Als blijkt dat het voldoende meerwaarde gaat opleveren, worden ook die verenigingen meegenomen.

Hoe worden verenigingen uitgenodigd om deel te nemen?

NOC*NSF stemt samen met de bonden af welke verenigingen een uitnodiging ontvangen en wie de uitnodiging verstuurt. Verenigingen die aan de slag mogen met een energiecoach, krijgen daarvoor een uitnodiging met een unieke code. Het uitnodigen kan op twee manieren gebeuren. Bonden mogen kiezen welke variant hun voorkeur heeft.

  • De bond stuurt de benodigde contactgegevens per vereniging naar NOC*NSF. Wij verzorgen met die gegevens de verdere communicatie. Dat houdt in: uitnodigen, wijzen op het belang van in actie komen en eventuele herinneringen sturen.
  • De bond verzorgt zelf de communicatie met de verenigingen en gebruikt hiervoor de richtlijnen die NOC*NSF opstelt.

Is jouw bond nog niet aan de beurt om verenigingen uit te nodigen? Wijs je clubs er dan alvast op dat zij zich ook zonder uitnodiging kunnen aanmelden voor de energiecoachregeling. Zo zorgen we samen dat geen enkele vereniging onnodig hoeft te wachten om aan de slag te gaan met verduurzaming.

Hoe zorgen we ervoor dat de verenigingen ook daadwerkelijk actie gaan ondernemen?

Bonden en clubondersteuners spelen een belangrijke rol in het in beweging krijgen van sportclubs. Voor veel clubs is verduurzaming nog geen vanzelfsprekend onderwerp, terwijl de urgentie groot is.

We vragen bonden om deze urgentie actief onder de aandacht te brengen bij hun clubs en hen te stimuleren om stappen te zetten. Dit kan door het delen van informatie en het onder de aandacht brengen van de energiecoachregeling. Gebruik daarvoor de standaardteksten. Wijs de clubs ook actief op de voordelen van verduurzaming, zoals dat het helpt de sport betaalbaar te houden. 

Contact

Wil je meer weten of heb je nog vragen over de energiecoachregeling Neem dan contact op met de projectleider, Wikke Tuinhout.

Wikke Tuinhout

Projectleider Ruimte voor sport en accommodaties

Neem contact op

Wikke.Tuinhout@nocnsf.nl

Heb je een vraag?

Heb je een vraag?

Neem contact op met NOC*NSF Supportdesk via: